новини твого міста

Ухвала Львівського суду підтвердила законність рішень Стебницької міської ради

- Влада 2753   0

2-го вересня відбулось судове засідання Львівського апеляційного адміністративного суду за адміністративним позовом ряду громадян до Стебницької міської ради.

Про це повідомляє інформаційний портал "Лайф Інфо".

Позивачі вимагали від суду визнати неправомірними і скасувати деякі рішення Стебницької міської ради, що стосувалися земельних питань.

Ця справа вже слухалась у суді першої інстанції - Дрогобицькому міськрайонному суді, який наприкінці травня ухвалив: у забезпеченні позову відмовити повністю.

Аналогічні рішення на користь відповідача - Стебницької міської ради теж були винесені цьогоріч Львівським адміністративним та Львівським апеляційним адміністративним судами. Щоправда, у судових провадженнях вищезгаданих судових інстанцій позивачем виступала інша сторона.

Ухвала 4-го суду підтвердила вердикти трьох попередніх судів: рішення Стебницької ради - законні.

Текст зазначеної ухвали:

УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2014 р.

Справа № 876/7344/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі головуючого судді: Гудима Л.Я., суддів Ільчишин Н.В., Святецького В.В., за участі секретаря судового засідання Коваль Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Потічної Наталії Юріївни в інтересах позивачів на постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 09 липня 2014 року у справі за адміністративним позовом Петруняка Андрія Мирославовича, Нестор Софії Миколаївни, Пастух Марії Григорівни, Андріяшин Наталії Михайлівни, Путалкевич Ганни Володимирівни до Стебницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Федитник Василь Миколайович про визнання неправомірними та скасування рішень,-

ВСТАНОВИВ:

В вересні 2013 року позивачі звернулися в суд з позовом до Стебницької міської ради, в якому просили визнати неправомірними та скасувати п. З рішення Стебницької міської ради №408 «Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» від 16.04.2013 року, п. 3.3 рішення Стебницької міської ради №413 «Про затвердження технічних документацій та проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу їх у власність» від 21.06.2013 року, п.п. 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8 рішення Стебницької міської ради №427 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення садівництва» від 21.06.2013 року, п.п. 4.2, 4.3, 4.4, 4.5, 4.6, 4.7, 4.8 рішення Стебницької міської ради №435 «Про затвердження технічних документацій та проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу їх у власність» від 06.09.2013 року.

Постановою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 09 липня 2014 року в задоволенні адміністративного позову Петруняка Андрія Мирославовича, Нестор Софії Миколаївни, Пастух Марії Григорівни, Андріяшин Наталії Михайлівни, Путалкевич Ганни Володимирівни до Стебницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Федитник Василь Миколайович про визнання неправомірними та скасування рішень відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, представник позивачів оскаржила його в апеляційному порядку вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з`ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою позовні вимоги задовольнити повністю.

В обґрунтування своїх апеляційних вимог посилається на те, що оскільки прийняті рішення суперечать основному будівному документу - генеральному плану міста Стебника то такі підлягають скасуванню.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг в їх сукупності, суд дійшов висновку, що апеляційні скарги необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з наступних підстав.

Як видно з матеріалів справи Стебницькою міською радою прийнято рішення №408 «Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» від 16.04.2013 року, №413 «Про затвердження технічних документацій та проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу їх у власність» від 21.06.2013 року, №427 «Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення садівництва» від 21.06.2013 року, №435 «Про затвердження технічних документацій та проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу їх у власність» від 06.09.2013 року.

У зв`язку із захистом прав та інтересів територіальної громади м. Стебника позивачі звернулись до суду щодо недопущення незаконних дій з боку відповідача, оскільки дані рішення прийняті з порушенням вимог ст. 20, 118 Земельного кодексу в частині встановлення та зміни цільового призначення земельних ділянок та порядку безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, а також ст. 25 Закону України «Про землеустрій» в частині документації із землеустрою.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що жодних суттєвих порушень в оскаржуваних рішеннях Стебницької міської ради немає, оскільки оскаржуваними рішеннями надано дозвіл громадянам м. Стебника на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок як вільних (незайнятих) земельних ділянок із комунальної власності м. Стебника (із земель запасу) та у подальшому прийнято рішення про затвердження цих проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу їх у власність громадян. Крім цього, в оскаржуваних рішеннях було зазначено, для яких саме цілей передаються земельні ділянки громадянам міста Стебника, що відповідно до положень статті 22 Земельного кодексу України «Визначення земель сільськогосподарського призначення та порядок їх використання» свідчить про віднесення цих земельних ділянок до певної категорії земель (землі сільськогосподарського призначення), та свідчить фактично про дотримання Стебницькою міською радою Львівської області порядку встановлення та зміни цільового призначення земель, тому не може бути підставою до скасування оскаржуваних рішень. Про це також свідчить висновок Державної інспекції сільського господарства у Львівській області за наслідками проведеної перевірки відповідності оскаржуваних рішень чинному законодавству, згідно якого рекомендовано Стебницькій міській раді на засіданні чергової сесії привести у відповідність із законодавством прийняті оскаржувані рішення. Жодного висновку чи підстави для відміни чи скасування оскаржуваних рішень Державна інспекція сільського господарства у Львівській області за наслідками проведеної перевірки не виявила, також підстав для скасування цих рішень не знайшов Львівський окружний адміністративний суд про що вказав у своїй постанові від 05.02.2014 року (справа за адміністративним позовом Дрогобицького міжрайонного прокурора до Стебницької міської ради Львівської області про визнання протиправними дій та скасування рішень), яку 29.05.2014 року залишив без змін Львівський апеляційний адміністративний суд.

Такий висновок суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильним, виходячи з наступного.

Основними законами, що регулюють дані спірні правовідносини є Земельний кодекс України (далі - Кодекс), Закон України «Про землеустрій» (далі - Закон).

Згідно ст. 12 Кодексу до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, організація землеустрою та інші.

Частина 1 статті 20 Кодексу передбачає віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Кодексу зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Виходячи з приписів ч. 1 ст. 35 Кодексу громадяни України із земель державної і комунальної власності мають право набувати безоплатно у власність або на умовах оренди земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва.

Згідно п. «б» ч. 1 ст. 81 Кодексу громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Статтею 118 Кодексу встановлено, що громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 122 Кодексу сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Як видно з матеріалів справи рішенням Стебницької міської ради №456 від 31.10.2013 року «Про внесення змін у рішенні Стебницької міської ради №408, 413, 427» внесено зміни у вищевказані рішення з урахуванням клопотання Державної інспекції сільського господарства у Львівській області про приведення у відповідність із законодавством прийнятих рішень з питань регулювання земельного відносин, рекомендацій постійної комісії міської ради з земельних питань, архітектури та будівництва.

Отже, з наведеного видно, що Стебницька міська рада діяла на підставі, і межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України.

При цьому, правомірність даних рішень переглядалась уже адміністративними судами. Зокрема, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05.02.2014 залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2014 року відмовлено в задоволенні позовних вимог Дрогобицької міжрайонної прокуратури до Стебницької міської ради про визнання неправомірними та скасування рішень.

Також колегія суддів підтримує позицію суду першої інстанції, щодо посилання позивачів при зверненні до суду представництвом територіальної громади м. Стебника, оскільки не представницьких документів суду не надано.

Оскільки територіальна громада - жителі, об’єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об’єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр, що визначено статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування».

А сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами, (ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування»)

Враховуючи вищенаведене, колегія судців вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про безпідставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Потічної Наталії Юріївни залишити без задоволення, а постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 09 липня 2014 року у справі №442/5956/13-а - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий: Л.Я. Гудим

Судді: Н.В. Ільчишин, В.В. Святецький

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 03.09.2014 року.

Відскановані зображення ухвали:

Ухвала Львівського суду підтвердила законність рішень Стебницької міської ради

Ухвала Львівського суду підтвердила законність рішень Стебницької міської ради

Ухвала Львівського суду підтвердила законність рішень Стебницької міської ради

Ухвала Львівського суду підтвердила законність рішень Стебницької міської ради

Ухвала Львівського суду підтвердила законність рішень Стебницької міської ради

Стебницькі Вісті

Розповісти
Класнути
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
КОМЕНТУВАТИ
Яка столиця України?