новини твого міста

Петро Сушко: «Ніде у світі не обігрівають напівпорожні шкільні класи»

- Освіта 1843   6

Петро СушкоДо початку нового навчального року в школах залишилось кілька днів. Яким він буде для стебницьких школярів, вчителів та батьків? Чи дійде до так званої оптимізації, яка через загрозливу тенденцію до подальшого скорочення чисельності учнів передбачає об`єднання шкіл у нашому місті? У Дрогобичі стверджують, що від цього нікуди не дітися. Прояснити ситуацію попросили завідувача відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради Петра Сушка.

- Яка сьогоднішня ситуація в стебницьких школах? Що маємо знати?

- У Стебнику на сьогодні функціонують 5 шкіл. Чотири з них – середні, №6, №7, №11 та № 18, а також початкова школа в Сільці – №13. Всього у школах навчається близько 1640 учнів. Це дуже мало: школа №6 завантажена на 65%, № 7 – на 70%, №13 – приблизно на 50%. У школі № 18, яка розрахована на 870 учнів, навчається, якщо не помиляюсь, 270 учнів. І лише в школі №11 дітей достатньо. Можливо, я не зовсім точно оперую цифрами, але величина моєї «похибки», повірте, незначна – у межах 10-15 учнів.

- Що це означає? Як на такі випадки реагує Міністерство освіти та науки України?

- Неважко здогадатися, як реагує міністерство, бо фінансування шкіл здійснює державний бюджет. Дошкільні та позашкільні установи утримуються за кошти місцевого бюджету. Гроші на школи виділяються з розрахунку на 1 учня. Даний норматив становить для нас 8 тис. 115 грн. Це означає, що школи, в яких кількість учнів менша, ніж це передбачено нормативом, фінансуються за рахунок інших шкіл. Помножте 8 тис. 115 грн. на кількість дітей, яких не вистачає для забезпечення стандартного функціонування названих мною шкіл, і тоді побачите як важко, наскільки для нас проблематично забезпечувати навчально-виховний процес там, наприклад, де для повної завантаженості не вистачає половини учнів або ж, скажімо, третини.

Ми запропонували об`єднувати школи. Це дозволить суттєво зменшити витрати, мова йде про мільйони гривень, але нашу ініціативу зустріли в багнети. Перш за все вчителі, бо деякі з них внаслідок об’єднання суттєво втрачають в заробітку. Тому в Стебнику наразі все залишається, як було, хоч не виключаю й іншого варіанту – того самого об’єднання, про яке вже говорив. Бо довго таке тривати не може: упродовж року освіта Стебника отримує 1 млн. 200 тис. грн. за рахунок інших навчальних закладів Дрогобича. В одних відбираємо, щоб дати іншим.

- І що далі? Коли відбудуться зміни, на які чекають всі?

- За моїм прогнозом усе вирішиться восени після схвалення парламентом двох законів – «Про освіту» та «Про адміністративно-територіальну реформу». У всьому світі фінансування шкіл здійснюється за принципом «гроші ходять за дитиною», тобто з розрахунку на одного школяра. Після проведення адміністративно-територіальної реформи стебницька міська влада матиме змогу фінансово курувати багато речей, якими раніше опікувалась держава. Як собі депутати вирішать – так і буде. Бо ж відбудеться децентралізація, внаслідок чого частина владних повноважень перейде із центру на місця.

Якщо обранці територіальної громади дійдуть висновку, маючи для цього ще й фінансовий ресурс, що є сенс в тому, аби обігрівати напівпорожні класи та приміщення 3-ох стебницьких шкіл – мабуть, буде по-їхньому. Це буде їх питання, а не моє. Але, крім наших бажань і побажань, існує ще й такі поняття, як логіка та пріоритети в господарюванні. Цим і буде займатись Стебницька територіальна громада. Стебник в найближчому майбутньому від Дрогобича відійде, позбудеться адміністративної залежності.

- Що дасть адміністративно-терито-ріальна реформа шкільній освіті Стебника? Чи покращиться фінансове забезпечення шкіл?

- Усе залежатиме від самої громади. Але одне потрібно зрозуміти: жодна реформа не звільнить освітян від сьогоднішніх викликів. Оптимізацію потрібно буде провести.

Денис Яцуляк, СВ

Розповісти
Класнути
КОМЕНТАРІ (6)
Директор 18-тої - 29 серпня 2015 16:42
В яких роках збудовані школи до уваги небереться? Нову продамо.Стара сама розвалиться. Щоб закрити і зруйнувати мозгів нетреба. Ти Петя щось для громади збудував? Готове обігріти неможете ол**і.
Мама - 29 серпня 2015 21:29
Яке має значення, в яких роках збудована школа, якщо вона ледь не в " чорта на кулічках, а кількість учнів сама говорить про те, що батьки обирають не приміщення. Маєте реальні пропозиції - пропонуйте, а звинувачувати і кидати брудом - справа недолугих!
мама - 29 серпня 2015 22:09
А я своїх дітей перевела з 11-тої ,де щурі бігають, як коні у велику, нову 18-ту, де великі, світлі класи, чисте повітря, майже родинна атмосфера. Кожному під підїздом школу не побудують, та й не потрібно .Ви ,як хороша мама думали б чи комфортно Вашій дитині у школі, а не про місце розташування школи .
Мама - 30 серпня 2015 09:07
Якби там бігали щурі, жодна мама не залишила б там своєї дитини. "Під під'їздом" збудовані інші школи,але і там наповненістю похвалитися не можуть. Єдина причина, чому деякі батьки забирають дітей з 11- тої школи - там не ставлять оцінки за "красівиє глазкі". А якщо вже говорити про приміщення, то у жодній школі так не протікають дахи, як у 18- тій, що аж дітям капає на зошити, і взимку нереально всидіти у височенних холодних кабінетах і ходити по коридорах, де гуляють сквозняки. Думайте! Басейн не показник якості освіти (тим більше , не діючий,бо ітак бракує коштів у освіті) Виховані діти, кількість студентів університетів і учні, які стали відомими людьми - ось показник!
Мама - 31 серпня 2015 11:51
Давайте не будемо обливати брудом один одного і вказувати пальцем котра школа гірша, а котра краща! Мета нашого міста зберегти усі школи, не дати щоб продавали будівлі, ми ж не знаємо що нас чекає в майбутньому і яка народженість буде...Але я б хотіла спитати п. Петра на котрий смітник викинемо учнів 10 класу 6 школи??????? А їх не мало!!!!!!!!!!! Всі вони хочуть навчатись у одному класі ще цих 2 роки!!!! Не травмуйте психіку дітей! Вони зненавидять школи і загалом навчання!!! Пане Петро прийміть мудре рішення не лише як керівник, але й як БАТЬКО з великим розумінням...
Директор 18-тої - 6 вересня 2015 20:20
Клініка.Це вже серйозно.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
КОМЕНТУВАТИ
Путін -