новини твого міста

Богдан Николаїшин: «І депутатів, і міського голову обираємо за новими правилами»

- Влада 1666   3

Богдан Николаїшин5 вересня стартувала виборча кампанія до місцевих рад. У чому її особливості, чим теперішні вибори, які, як відомо, відбудуться 25 жовтня ц. р., відрізняються від попередніх? Що обов`язково слід знати, від чого потрібно остерігатися, аби знову не стати на ті ж самі «граблі»? Відповіді на ці та інші питання, які непокоять виборців у Стебнику, спробували отримати у голови відділення Комітету виборців України в Дрогобичі Богдана Николаїшина.

- Недавно Президент України Петро Порошенко підписав закон про місцеві вибори. Багато про це вже говорилося й писалося, але все ж таки: у чому теперішні виборчі правила відрізняються від попередніх?

- Головна особливість теперішніх виборів полягає в тому, що українці, крім виборів до сільських та селищних рад, голосуватимуть на пропорційній основі. Свої голоси віддаватимемо за політичні партії, які беруть участь у виборах. Із 21 по 30 вересня партії повинні оприлюднити список своїх кандидатів. У Дрогобичі, наприклад, буде створено 36 округів, у Стебнику – 26. До виборчих бюлетенів кожна з партій внесе два прізвища. Кандидат номер один, це та особа, яка очолює партійний список. Ії прізвище фігуруватиме у всіх бюлетенях. Друге прізвища – це власне та людина, яка обиратиметься в окрузі. У разі набрання партією 5 % голосів, що означає подолання виборчого бар'єру, політсила буде представлена в місцевому органі влади. Але ж хтось здобуде 5%, а хтось, можливо, 35%. Чисельність депутатів напряму залежить від рівня підтримки виборців. Тож у разі подолання політсилою виборчого бар'єру найбільше шансів бути обраним мають ті кандидати, які в округах здобудуть найбільше голосів, бо потраплять до верхньої частини партійного списку. Хто саме здобуде це право визначить окружна виборча комісія після підрахунку голосів.

- Чи можна стверджувати, що вже цього разу вибори відбуваються за відкритими списками, як це, наприклад, прийнято у найбільш розвинутих країнах?

- Хіба частково. Бо відкриті списки – це такий спосіб голосування, під час якого виборець бачить у бюлетені не тільки назву політичних партій, а й повністю список висунутих нею кандидатів. Ми ж до такого наразі не дожили – у бюлетенях, як я вже говорив, буде внесено хіба 2 прізвища. І виборець, обираючи політичну силу, не має права голосувати за будь-кого з внесених до її партійного списку кандидатів – лише за того єдиного, якого партія делегувала на виборчий округ. Трішки не так виходить, як на те сподівались.

- Цього тижня вже стартувала виборча кампанія. А коли створять територіальну виборчу комісію?

- 5 вересня стартувала виборча кампанія. Сам виборчий процес триватиме 50 днів. Агітуватиме за себе чи за політичну партію, яка його висунула, учасник виборчих перегонів має право на наступний день після реєстрації територіальною виборчою комісією. Із 6 вересня запрацювали територіальні виборчі комісії – обласні, районні і міст обласного значення. Склад Стебницької міської виборчої комісії створить Дрогобицька міська рада. За 2 тижні до виборів, тобто до 25 жовтня, «узаконять» склад дільничних виборчих комісій.

- На теперішніх виборах для учасників перегонів запроваджено таку норму, як грошову заставу. Раніше вона була чинною для обмеженої кількості учасників – кандидатів на посаду міського голови. Тепер же дана не вельми приємна процедура стала обов'язковою і для кандидатів у депутати. Розкажіть про це, будь ласка, докладніше…

- Розмір грошової застави як для кандидатів у депутати, так і для претендентів на посаду міських голів залежить від величини мінімальної зарплатні, яка на даний час встановлена в Україні. На підставі цього визначено розмір для кандидатів на посаду міського голови Дрогобича та тих, хто бореться за депутатський мандат – відповідно по 3 тис. 330 грн. Для кандидатів на посаду міського голови Стебника грошова застава становить 699 грн., для кандидатів у депутати – 699 грн. Проживаючим у сільській місцевості кандидатам для того, щоб бути обраним до сільського чи селищного органу влади, грошова застава не встановлена. Як бачимо, мова йде не про великі суми. Зовсім інший заставний бар'єр ЦВК встановила для кандидатів у депутати до обласної ради – 94 тис. 529 грн.

- На яких засадах відбудуться вибори до Стебницької міської ради – як до новоствореної внаслідок проходження першого етапу адміністративно-територіальної реформи громади чи так, як це було дотепер – під дрогобицькою «адмінпарасолькою»?

- Стебник наразі не позбувся адміністративного підпорядкування Дрогобичу. Це означає, що в місті калійників буде обрано 7 кандидатів, які увіллються до складу Дрогобицької міської ради, аби брати повноправну участь в управлінні міста Котермака та гідно представляти інтереси своїх стебницьких виборців. У самому Стебнику цього разу буде 26 депутатів, на 10 менше ніж у теперішньому скликанні.

Галина Сорока, СВ

Розповісти
Класнути
КОМЕНТАРІ (3)
Микола - 30 вересня 2015 20:37
Якась недолуга система, усе будуть вирішувати "місцеві царьки"-представники партій, несподобаетесь царьку хоч ви і порядна людина, до СПИСКУ НЕ ПОТРАПИТЕ !!!
Пи.Си. Іншими словами: голосуй, не голосуй - все рівно один ....
Андрій - 24 жовтня 2015 01:16
Коментар *На жаль наша виборча система недосконала і написана не для людей а для влади і всієї цієї офшори місцеві вибори це докажуть нас знову обманули нашими ж руками голосуйте не за бренди а за людей бо Пети Юли Олежику байдуже на нас.
той самий Микола - 27 жовтня 2015 21:33
От я хотів ПРОГОЛОСУВАТИ ЗА ОДНОГО кандидата з БПП, але мені не подобаеться кандидат під 1-им номером в їх списках та й узагалі весь решта місцевий БПП, але я не проголосував за бажаного кандидата бо автоматично підтримав би небажаних претендентів з БПП.... Парадокс плебісциту! як кажуть , сук-а в суці діра...

Пи.Си. голосуй, не голосуй - все рівно один ....
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
КОМЕНТУВАТИ
Путін -