новини твого міста

Майбутнє Стебницької ОТГ: інвестиції та профіцитний бюджет

- Влада 1821   0

В Україні триває процес адміністративно-територіальної реформи. Хоча й повільно, та все ж викристалізовуються майбутні громади, які повинні стати самодостатніми. Однією з таких громад згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року, має стати Стебницька об`єднана територіальна громада з центром у місті Стебнику.

Стебницька міська рада

Спочатку планувалося, що до вищезгаданої громади окрім міста Стебника увійдуть ще шість сіл – Болехівці, Нове Село, Гаї Верхні, Гаї Нижні, Доброгостів та Уличне. Проте на громадському обговоренні, яке проходило 4 серпня в приміщенні Стебницької міської ради, довелося почути і про інший формат (конфігурацію) нового об`єднання – вже без Уличного та Доброгостова, зате з Солонськом, Раневичами, Почаєвичами та Михайлевичами.

Громадське обговорення – це один з етапів тривалого процесу, каже Стебницький міський голова Петро Старосольський. Вже раніше було прийнято розпорядження міського голови про ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад, а результати громадського обговорення затвердить сесія Стебницької міської ради, яка відбудеться сьогодні, 5 серпня. Після обговорення питання з сусідніми сільськими громадами та прийняття відповідних рішень матеріали будуть передані в ЛОДА.

Цей процес не буде легким – не приховує труднощів Петро Старосольський і каже, що ще під час підписання мерами міст нашого регіону Меморандуму про співпрацю деякі міські голови почали свою гру поза плечима Стебника. І мова не лише про Трускавець, який зумів переконати Уличне та Доброгостів, що їм краще приєднуватися до курорту, ніж до міста калійників. Своєрідного ножа в спину запхав Стебнику Дрогобич, який, з однієї сторони, каже, що без Стебника не було б проблем у освіті та медицині, а з другої сторони, не хоче випустити Стебник зі своїх «братніх обіймів». «Старший брат» чи «вітчим» користається своїм статусом стотисячного міста, забуваючи, що цей статус має виключно завдяки Стебнику. Та й у районі є багато тих, які саботують проведення адмінреформи, настроюють сільських голів, боячись втрати реальної влади та контролю за державними коштами. Адже тепер кошти йтимуть прямо на громади, минаючи «фільтр» району.

Петро Старосольський детально розповів присутнім сумну історію того, як місто втратило свої землі, які зараз належать Болехівцям. Згідно радянського законодавства у місті не могли бути землі сільськогосподарського призначення, тож їх передали колгоспу «Нове життя» з центром у селі Солонсько. Після розділення одного колгоспу на два стебницькі землі стали територією колгоспу «Відродження» з центром в Болехівцях, а відтак і землями Болехівської сільської ради. Таким чином 408 гектарів споконвічних стебницьких земель були відібрані в міста. Тепер реформа дає можливість цими землями управляти спільно з Болехівцями, в одній об’єднаній територіальній громаді.

Серед позитивів нового об’єднання – можливість залучення інвестицій, самодостатність, профіцитний бюджет, державні субвенції напряму, без участі в розподілі Дрогобича. Як каже депутат Стебницької міської ради («Народний контроль»), голова депутатської групи «Майбутнє Стебника» Андрій Руденко, зараз на стебницьку медицину виділяється лише 9,5 мільйонів гривень, хоча згідно законодавства якщо рахувати від кількості населення, то мало б поступати 14,5 мільйонів. Причина банальна – у Стебнику одна лікарня, а в Дрогобичі їх декілька, от і перетягує Дрогобич ковдру на себе. Разом із сусідніми селами кількість населення Стебницької ОТГ збільшиться, тож можна буде розрахувати на суму біля 20 мільйонів гривень у рік лише на потреби медицини (на 1 мешканця виділяється 720 гривень).

Петро Старосольський каже, що не лише медицина виграє, але і освіта. Стебницькі школи фінансуються за залишковим принципом, школу в Сільці влада Дрогобича взагалі хотіла закрити, хоча згідно закону не можна закривати початкову школу в селі, каже міський голова. І запевняє, що не дозволить закрити стебницькі школи, а фахівцями прораховано, що нова об’єднана стебницька громада матиме ресурс їх утримувати.

В громадському обговоренні взяли участь депутати, представники освіти, медицини, ЗМІ, небайдужі стебничани. Причому обговорення не обмежилося виключно офіційною частиною в сесійній залі, яка тривала біля півтори години. Про реформу говорили і перед початком зустрічі, і після неї, активно цю тему обговорюють і прості стебничани.

Про те, що має бути чіткий план дій, кажуть депутат Дрогобицької міської ради від Стебника Іван Куць («Народний контроль», депутатська група «Майбутнє Стебника» в ДМР) та депутат Стебницької міської ради Андрій Афанасов (Радикальна партія). Про те, що Стебник виграє навіть від об`єднання з Болехівцями без «широкої коаліції» багатьох сіл, говорить депутат Стебницької міської ради Ярослав Пецюх (НРУ). Але все-таки було б краще створити ОТГ в тій конфігурації, яка передбачена Постановою Кабміну, опонує йому секретар Стебницької міської ради Андрій Петруняк.

- В будь-якому випадку Стебник виграє від цієї реформи, – впевнений журналіст та PR-менеджер Ярослав Баран, який прийшов на громадське обговорення як рядовий стебничанин, мешканець мікрорайону Забівка. Він вважає, що потрібно активніше працювати з сільськими громадами, створювати позитивний інфопростір Стебника, щоб знівелювати тривкий імідж депресивного міста, який явно шкодить всім – і владі, і громаді. Ярослав Баран каже, що озвучена міським головою думка щодо Стебника як транзитного пункту на Трускавець дала б поштовх розвитку міста.

На громадському обговоренні говорилося про майбутній ремонт дороги Стебник – Болехівці за кошти обласного бюджету, про перемовини з інвесторами з Індії щодо будівництва заводу по переробці сільськогосподарської продукції, про варіант повернення споконвічних стебницьких земель через суд, про земельні ділянки воїнам АТО, а також про неприпустимість залишатися в складі Дрогобича, де промислові гіганти були закуплені росіянами з метою знищити конкурента.

В питанні ОТГ Стебник єдиний – «за» приєднання сусідніх сіл висловлюються практично всі політичні сили, як провладні, так і опозиційні. Тому коли Петро Старосольський озвучив інформацію, що у сусідньому Трускавці окремі депутати не хочуть приєднання Уличного та Доброгостова до міста-курорту, то це викликало подив та сміх. На щастя, у Стебнику нема п’ятої колони, яка б працювала проти інтересів міста, проти інтересів громади. А єдина громада легше зможе подолати ті труднощі, які трапляються на її шляху.

Попереду у стебницької влади – нелегкий шлях. Зуміти переконати сільські громади, встояти попри інтриги в районі, зупинити зазіхання Дрогобича на окремі села біля Стебника та й взагалі вийти з-під впливу цього міста. Якщо все піде добре, то вже в наступному році може бути створено Стебницьку ОТГ, старостами в якій залишаться теперішні сільські голови, а представник Болехівців гарантовано отримає посаду голови бюджетної комісії. А далі розпочнеться вже зовсім новий етап в історії Стебника…

Володимир Ключак

Розповісти
Класнути
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
КОМЕНТУВАТИ
Путін -