новини твого міста

Стратегічна помилка стебницької влади - 4 або Чи можливий бізнес у Стебнику?

- Влада 1245   1

Одним із шляхів поповнення казни міста є збільшення від надходження акцизного податку. Було пораховано, що в Дрогобичі живе біля 70 тисяч населення і надходження від акцизу становить, скажімо, 9 мільйонів. А в Стебнику на 16 тисяч населення акцизу надходить біля 700 тисяч. То що, в Стебнику не п`ють горілку чи пиво, так само, як в Дрогобичі чи інших містах-сусідах?! Звісно, що стебницька влада захотіла збільшити акцизні надходження і таку ініціативу можна було б тільки вітати…

Все-таки, азаровщина?

Але вся справа в тому, як вони це зробили. А зробили по-азарівськи: замість розмовляти з підприємцями, продемонструвати бажання прозоро й ефективно витрачати отримані від них податки, написали «кляузу» в податкову. При чому – тричі за кілька місяців. Так Стебник став єдиним містом Львівської області, влада якого «запрошує» податківців на рідний бізнес. Так от і формується інвестиційний клімат по-стебницьки.

В результаті недолугі дії стебницької влади не дали бажаного ефекту. Збільшення акцизних надходжень не відбулося. І цьогоріч, мабуть, вже не відбудеться – недобір по даній статті маємо понад 10 тисяч гривень щомісячно. Це лише по акцизу! Частина стебницьких підприємців люто озлобилася на владу, яка не шукала з ними точок дотику, діалогу, а спробувала азарівськими методами переламати їх через коліно, інакше кажучи, нагнути. Інша ж частина місцевих підприємців поступила як слимаки – просто сховалася у свою «хатку».

Бізнес – це дуже тонка справа, не можна бізнесменові кричати: «Я є Піночет і я вам всім покажу кузькіну мать!». Влада в Стебнику пішла чомусь саме таким хибним шляхом і отримала відповідний результат. З початку року, кожного місяця місцевий бюджет недоотримує більше 100 тисяч гривень податкових платежів. На жаль…

Треба визнати помилки та розпочати робити реальні зміни

З бізнесом слід домовлятися, а домовленості можливі тільки тоді, коли є довіра. А де взяти довіру стебницькій владі після «проколу» з податковими перевірками, після паплюження окремих підприємців та підприємств у пресі?

Довіру треба відновлювати, та щось не помітно, аби владу Стебника це питання хвилювало. Що це – недалекоглядність чи нерозумність?

На нашу думку, Стебницький міський голова у тій ситуації мав би вибачитися перед стебницькими підприємцями за допущені помилки. Звісно, не ставати на коліна, але все-таки визнати помилку, вдарити себе кулаком у груди і сказати: «Каюся! Це було неправильно, більше так не будемо!». Можливо, навіть провести якусь кадрову ротацію, адже хтось же запропонував таке безглузде рішення, яке Петрові Старосольському аж ніяк не додало авторитету в бізнес-середовищі міста.

Наступним кроком мало би бути оприлюднення чиновниками витрат міських коштів. Рух кожної бюджетної гривні повинен бачити в інтернеті будь-який платник податків, будь-хто зі стебничан. Так вже є в багатьох українських містах. В тих, де влада демонструє відкритість, де служить громаді, розуміючи, для чого та її обрала. Але не так у Стебнику, де від людей приховують їхні ж гроші.

Чи є перспективи?

Якось ще в травні поточного року у Стебнику відбулася спроба налагодити контакт між владою міста та бізнес-середовищем. У сесійній залі зібралися міський голова, секретар ради, перший заступник мера, окремі підприємці. Підприємців, на жаль, було дійсно мало. Про що це свідчить? Напевно, про те, що бізнес не хоче розмовляти з владою після того всього, що вона зробила.

Влада налаштована на конфронтацію, це, як стверджують учасники зустрічі, було очевидно з самої розмови, яка проходила на високих тонах. Бізнес показав, що він обурений і не буде терпіти. А мер твердив, що зробить так, як він хоче і що підприємці будуть платити, як він скаже.

Вів засідання Роман Корпан, який старався зменшити градус пристрастей. Наприкінці зустрічі цей градус спав і розмова стала конструктивнішою. Мер запропонував при міській раді створити Раду підприємців, з якою він буде консультуватися. На цьому й розійшлися. А був, нагадаємо, травень.

Наскільки ефективною буде ця Рада підприємців? По-перше, вона й досі не створена. По-друге, вона може бути ефективною, якщо міський голова відмовиться від своїх диктаторських замашок, коли він від мови ультиматумів та імперативів перейде до конструктиву, діалогу, консенсусу. Коли це буде?

Не вселяє надії приклад з однією жінкою-підприємцем, яка хотіла біля кав`ярні облаштувати дитячий майданчик і почула у відповідь слова, які не личить тут наводити. Не додають оптимізму окремі особи з оточення міського голови, котрі звикли до старої командної системи управління. Це: 1) люди з оточення колишнього мера Дрогобича Олексія Радзієвського, 2) люди, які нещодавно дорвалися до влади і намагаються втримати її в будь-який спосіб, 3) люди, які зеленого поняття не мають що таке управління по-європейськи. Управлінський досвід міського голови Петра Старосольського за час його роботи в управлінні земельних ресурсів району теж важко назвати досвідом європейським, радше навпаки. Вибуховий характер мера та відсутність оточення, яке ладне згладжувати гострі кути теж не вселяють особливого оптимізму щодо покращення стосунків влади та бізнесу у Стебнику.

Головна проблема – влада Стебника не розуміє (чи не хоче розуміти) як працює бізнес. Поставивши благородні цілі збільшення податкових надходжень, залучення інвестицій, створення робочих місць, влада Стебника почала боротьбу з бізнесом, а фактично, зі своїми ж цілями.

Бізнес більше довіряє бізнесу, ніж владі. Якщо якийсь бізнесмен захоче відкривати бізнес у Стебнику, то йде спочатку не до мера, а приходить до інших бізнесменів і запитує, як справи у місті, чи адекватна тут влада і як з нею працюється. І від відповіді місцевого бізнесмена часто залежить остаточне рішення приїжджого бізнесмена чи інвестора. Якщо незадоволені фірми, які вже працюють на цій території, то сторонній не прийде, яких би заходів не вживала влада. Бізнес не любить, щоб йому говорили одне, а робили зовсім інше…

Володимир КЛЮЧАК, газета «Воля громади»

Розповісти
Класнути
КОМЕНТАРІ (1)
Саша - 20 жовтня 2016 08:53
Володя, я розумію, що Уневич і Побережний гарно платять за подачу інформації, як їм вигідно, але чому б вам, як альтернативу, безкоштовно, але для очищення власної совісті не написати про те, як ті ж "бідні" підприємці приховують фактичну кількість продаж підакцизних товарів роками. Де ви бачили, щоб у державах, приклад яких ви наводите, влада приходила до підприємців з поклоном чи проханням оплатити податки? Це нонсенс. І таке можливе тільки у нас, а потім ще й обурюються, що на них викликають податкову. Шановні, совість де? А ще й хвилюватися, що вони відіб'ють бажання працювати в нашому місті іншим потенційним підприємцям. Яким? Таким самим аферистам, які шукають, як би побільше "здерти" і щоб їм за це нічого не було? Та всі знають, що кожен (кожен!)підприємець у Стебнику має "рильце в пушку"! Спробуйте зачепити навіть найдрібнішого, і Ви здивуєтесь. Я вже не кажу про тих "потужних", які так рвалися до влади, щоб очистити її, билися в груди, зо "ні я , ні моя команда" ніяких земельних ділянок не отримуватиме, а не минуло і пів року, як "загребли" без дозволу пів гектара, а тепер хочуть, щоб їм це узаконили: "Ну ж так можна, так же всі роблять." Подумайте....
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
КОМЕНТУВАТИ
2 + 2 * 2 =