новини твого міста

Галина Трофимук: «Людина, яка живе у країні, але не володіє мовою цієї країни, - або гість, або завойовник, або несповна розуму»

- Господарство 2 151   0

Нещодавно громадські активісти славного колись населеного пункту, який був відомий, як місто калійників, подали до суду на Кабінет Міністрів України щодо визнання протиправним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.05.2020 №624-р «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Львівської області» в частині включення міста Стебник Львівської області до складу Дрогобицької об’єднаної територіальної громади.

В якості підстави для позову зазначено, що Розпорядження Уряду від 27.05.2020 №624-р в оскаржуваній частині прийняте з порушенням процедури розробки та затвердження нормативного акту Кабінету Міністрів України та принципів добровільності об`єднання територіальних громад і верховенства права, та створює передумови для позбавлення виборчих прав жителів м. Стебника.

Окружний адміністративний суд міста Києва задовільнив прохання стебничан та відкрив провадження у справі за позовом Стебницької міської ради до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та скасування відповідного розпорядження Кабінету Міністрів України.

Наміри свідомої громадськості Стебника мені зрозумілі - аби отримати додаткове фінансування і вирішити екологічні проблеми з карстовим проваллям, активісти мають твердий намір відділитися від Дрогобича. Щоб бути розпорядником власних коштів, а не просити милостині від області, чи сусіднього Дрогобича, за яким Стебник закріплено...

На думку соціально-свідомої стебничанки Галини Трофимук, котра, задля того, щоб відстояти право на створення власного ОТГ, має намір іти в політику, загрозу повного краху Стебника підсилює рішення можновладців згори щодо непродуманого, недосконалого об’єднання територіальних громад.

- Галино Адамівно, Вас знають, як мудру, господарну, розважливу людину, яка привела до ладу не один занепадаючий будинок. Ваші колеги, голови ОСББ, схвально відзиваються про Вас, мешканці будинку, які запропонували Вам стати головою Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку №16 по вул. Грушевського, Вас поважають та довіряють Вам. Скільки часу "головуєте" в ОСББ?

- Шість років.

- Що спонукало Вас до цього?

- На зборах мешканці будинку на вул. Грушевського, 16, де я проживаю, довірили мені цю посаду: щоб я займалася господарською діяльністю в будинку та навколо прибудинкової території. За що я їм дуже вдячна (посміхається), хоча робота кропітка, напружена, вимагає багато зусиль... Але ми - дружний колектив, намагаємося знаходити "золоту середину" без конфліктів.

Нема в мене звички нарікати на своїх мешканців, з якими проживаю у будинку. Покладені на мене обов'язки намагаюсь виконувати сумлінно. Тож згодом у цьому ж році мені запропонували стати очільницею ОСББ ще у 2 будинках - на вул. Куліша (у будинках №5,№7). Минулого року надійшла така ж пропозиція від мешканців вул. Куліша,9.

- Тобто, у Вашому, так би мовити, віданні (посміхаюсь) перебуває чотири будинки?

- Абсолютно вірно: ОСББ "Галина" (вул. Грушевського, 16), ОСББ "Стебничанка" (вул. Куліша, 2 будинки), ОСББ "Шкільна" (вул. Куліша,9).

- Який обсяг робіт у вищезгаданих будинках Вам вдалося виконати?

- У будинку, де я мешкаю, власними силами на 75 відсотків вдалося зробити парапети, поміняти кабелі у підвальних приміщеннях. У будинках на вул. Куліша, 5-7 частково зроблено ремонт дахів (перекриття), частково замінили водостічні труби та ринви, оновили витяжні вентиляційні канали, частково оновили парапети. Вдалося частково замінити систему водопостачання. парового опалення, реконструкцію (підмурівку) витяжних вентиляційних каналів.

Завдяки мікропроекту у 2017 року було повністю проведено заміну каналізаційної системи у будинку №7 по вул. Куліша.

З жахом пригадую, як у цей будинок-хрущівку (зданий в експлуатацію у 1964 році) неможливо було зайти, такі були смороди від аварійного стану каналізації. Але мешканці - молодці. Дружно вирішили це питання, і в фінансовому плані також.

Для негайного вирішення наболілого питання було запрошено очільника Дрогобицької міської ради Тараса Кучму. Він відгукнувся на наше прохання; разом із директорм КП "Дрогобичводоканал" Романом Шагалою нам вдалося вирішити проблему з каналізуванням. Тож коли поміняли каналізаційну мережу - ситуація змінилася до кращого. Та для цього довелося міняти застарілу каналізаційну підвальну систему.

У всіх будинках ми змогли організувати та налагодити проведення щорічних толок - прибирання прибудинкових територій, фарбування будинків, тощо.

- З якими труднощами Ви стикнулися, коли стали очолили ОСББ у будинку, де проживаєте, в інших будинках?

- В травні місяці минув рік, як я працюю з ОСББ "Шкільна." Будинки на вул. Куліша старі (введені в експлуатацію ще у 1963-1965 р.р.), роботи багато, особливо з фасадами, з системами водопостачання, парового опалення. Адже житлово-комунальними службами роботи проводилися лише на 7-10 відсотків. Дахи протікають, мусимо латати. За каналізаційну мережу краще й не згадувати...

Будинок на вул. Грушевського, не є настільки запущений, як на вул. Куліша, він був зданий в експлуатацію у 1978 році. Не був ще тої хрущовської пори (сміється). Але ж самі розумієте, що це не чеський чи югославський проект сучасного виробництва. А, як то кажуть : "маде ін СССР" (сміємося обоє).

- Чи повинен Стебник мати свою самостійну ОТГ?

- Безперечно, що так. Чому стебничани мають чекати якоїсь милостині від можновладців згори, бути прохачами, коли можна самому вміло розпоряджатися, виділеними нам державою коштами.

Я не хочу, щоб Стебник, в якому мешкає близько 20-и тисяч осіб, вже в найближчому майбутньому став просто ще одним мікрорайоном Дрогобича. А все через те, що ті підприємства, за рахунок яких функціонував та розвивався цей населений пункт, занепадають, а відновлювати їх ніхто не збирається.

Я нічого не маю проти Дрогобича, але за рідне місто в мене душа болить. Хіба у нас не може бути так, як у Дрогобичі? Заасфальтовані вулиці, ошатна площа? Адже з нас стягають податки, збирають внески, за мера Дрогобича ми голосуємо (сміємося обидві).

Напередодні кожних місцевих виборів всі кандидати на посаду міського голови Дрогобича виступаючи перед стебничанами, обіцяють максимально посприяти вирішенню наболілих проблем міста Стебника. Особливо щодо фінансування... Але вибори проходять, і за нас "благополучно" забувають до наступних виборів. А "куций" бюджет міста калійників залишається і надалі мізерним, оскільки в цьому місті просто відсутні джерела наповнення місцевої казни. А там, нагорі, не хочуть чути проблем Стебника, хоча місцеве самоврядування роками про це нагадує. І все ж, Стебник фінансується за залишковим принципом. Йому, як то кажуть, дістаються крихти з "барського столу".

На жаль, зараз спостерігаємо тенденцію, що промислові міста України і на Заході, і на Сході залишаються наодинці зі своїми проблемами, бо із закриттям основних великих підприємств обмежують і можливості до розвитку. Як наслідок бачимо стан доріг у Стебнику – там легше пересуватися пішки або на велосипеді, але не на авто.

- Щодо стану доріг. Ви натякали, що зверталися до мерії Стебника, аби вона виділила необхідні на капітальний ремонт асфальтового покриття кошти на вулиці Грушевського, де мешкаєте?

- Письмове звернення від мешканців будинків Грушевського, 16 та Грушевського, 16-а надходило до місцевого самоврядування Стебника 5 разів. І стільки ж разів нам на папері виділяли ці кошти. Але, як то кажуть, "а віз і нині там...".

Не дивлячись, на те, що кошти є закладені в кошторис, їх перерозподіляли на ремонт інших доріг, будівель, тощо. мабуть, через недоїмки в бюджеті (гірко посміхається). Дасть Бог, наступного року вже за іншого керівництва теж будемо звертатися, аби виділили нам кошти на капітальний ремонт прибудинкових проїздів на вул. Грушевського (додається фото).

Вже цього року нас обнадіювали, що обіцяні кошти нарешті будуть... Але потім ощасливили, що у зв'язку з карантином все відміняється... А люди ж мені повірили, як і я мерії...

- Яке побажання хотіли б дати місцевому самоврядуванню, як голова ОСББ?

- Діяти спільно з очільниками об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, а не "відхрещуватися" від них. Нас у місті не так вже й багато (близько десяти осіб). Проводити з нами оперативні наради, намагатися вирішити наболілі для містян (мешканців будинків ОСББ) питання. Адже вони - стебничани. І ми мусимо разом дбати про добробут громади нашого міста.

- Якби мали змогу бути в місцевому самоврядування, на вирішення яких проблем у Стебнику найбільше б акцентували свою увагу?

- За умови створеної територіальної громади на території Стебника, зробила б усе можливе, аби люди відчували себе захищеними, щоб у нашому місці запрацювала поліція (мають же бути бодай якісь опорні пункти, чи патрульно-постова служба). Колись ходили дружинники, і не було такого безчинства і безкарності, як зараз.

Стебник розбудувався та існував завдяки калійному комбінату. Відколи підприємство припинило випуск добрив, Стебник став депресивним містом, якому постійно бракує коштів для підтримання в належному стані свого житлово-комунального господарства. Дрогобич "опікується" Стебником ще з радянських часів. Тоді, щоб збільшити численність Дрогобицької міської компартійної організації, Дрогобичу підпорядкували не лише Стебник, а й Трускавець. Тривалий час численність населення Дрогобича рахували разом зі Стебником, що давало змогу Дрогобичу набувати вищу категорію. Своєю чергою це позначалося на забезпеченні міста, а також на зарплаті чиновників. Тому доки у нас не буде належного і незалежного фінансування, ні про яку інфраструктуру, чи промисловість мови бути не може.

Міста районного значення і селища через нестачу коштів на соціальні цілі та програми можуть опинитися перед ризиком поглиблення депресивного стану. А Стебник хоча і є містом, але не обласного значення, а таким собі - містом у місті. І для Дрогобича, і для Стебника краще було б, якби місто калійників було самостійним і вело своє власне, окреме політичне та економічне життя. Саме цього я б добивалась, якби була в місцевому самоврядуванні.

- Хто Ви за фахом?

- Економіст. Закінчила Стебницьку ЗОШ №7, вивчала економіку у Київському торгово-економічному коледжі. Працювала товарознавцем, інспектором з торгівлі. Через важке фінансове становище в країні перебувала на заробітках за кордоном.

- Якою на Вашу думку, має бути державна мова?

- Тільки українська. І це навіть не оспорюється. Ще неповторний Шарль Бернар у свій час говорив, що людина, яка живе у країні, але не володіє мовою цієї країни, - або гість , або завойовник, або несповна розуму.

- Від якої партії маєте намір балатуватися до місцевого самоврядування?

- Від політичної партії "Пропозиція".

- Вибачайте за банальне запитання: чому саме ця політична сила?

- Цю політичну силу частіше називають «партією мерів», адже утворена вона зусиллями міських голів: Дніпра – Бориса Філатова, Житомира – Сергія Сухомлина, Кропивницького – Андрій Райковича, Миколаєва – Олександра Сенкевича. Це - сильні, пробивні люди, які діють не словом та гучномовними гаслами, а ділом і радикальними кроками. Бо пустопорожньою балаканиною ми вже ситі по саму зав'язку.

- Ну що ж, успіхів Вам у досягненні бажаних результатів!

Вікторія ЛИШИК, для СВ

Розповісти
Класнути
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
КОМЕНТУВАТИ
2 + 2 * 2 =